MVC Girls And Boys Track League honors

By Jeremy McDonald

jeremymcdonald73@gmail.com

First Team

100 Meters 

Olivia Jolivette – West Salem 

Lydia Stuart – South Salem 

200 Meters 

Ruby Bishop – Summit 

Olivia Jolivette – West Salem 400 Meters Stephanie Urenda – McKay 

Ruby Bishop – Summit 

800 Meters 

Magdalene Williams – Summit 

Teaghan Knox – Summit 

1500 Meters 

Ella Thorsett – Summit 

Magdalene Williams – Summit 

3000 Meters 

Ella Thorsett – Summit 

Barrett Justema – Summit 

100m Hurdle 

Sara Rivas – Bend 

Darian Ehrmantraut – West Salem 

300m Hurdle 

Sara Rivas – Bend 

Tara Jessen – Summit 

400m Relay 

Brooksie Isham – South Salem Mya Fry – South Salem Sevyn Watson – South Salem Madilyn Gunter – South Salem 

Emorie Loewen – West Salem Sophia Johnson – West Salem Lola O’Brien – West Salem Olivia Jolivette – West Salem 

1600m Relay

 Ruby Bishop – Summit Magdalene Williams – Summit Abigail Fagan – Summit Claire McDonald – Summit 

Anabel Rivera – McKay Isabel Zamora – McKay Sydney Haines – McKay Stephanie Urenda – McKay 

Shot Put 

Natalie Cunningham – West Salem 

Cassidy Faulkner – Bend 

Discus 

Cassidy Faulkner – Bend 

Natalie Cunningham – West Salem 

Javelin 

Avery Ruhl – Summit 

Ramsey Starr – Summit 

High Jump

 Alison Calvin-Stupfel – West Salem 

Isabella Sanderl – Summit

 Pole Vault 

Lydia Stuart – South Salem 

Kaylee Nystrom – Summit 

Long Jump 

Stephanie Urenda – McKay 

Ava Carry McDonald – Summit 

Triple Jump 

Ava Carry McDonald – Summit 

Alison Calvin-Stupfel – West Salem  

Second Team

  100 Meters

 Ramsey Starr – Summit 

Camille Buzzas – Summit 

200 Meters 

Isabel Zamora – McKay 

Mya Fry – South Salem 

400 Meters 

Mya Fry – South Salem 

Claire McDonald – Summit 

800 Meters 

Jorun Downing – Summit 

Caitlyn Altman – Mountain View 

1500 Meters 

Barrett Justema – Summit 

Hannah Tranby – Mountain View 

3000 Meters 

Gitte Lonigan – West Salem 

Camille Broadbent – Summit 

100m Hurdle 

Te’a Dabb – Sprague 
Tara Jessen – Summit 

300m Hurdle 

Madison Forest – West Salem 

Magali Ramos Arellano – McKay 

400m Relay 

Alyssa Hicks – Bend Jordan Welsh – Bend Brianna Vidali-Rood – Bend Sara Rivas – Bend 

Kosisochi Nwaele – Sprague Stella Puckett – Sprague Amity Rogers – Sprague Kiera White – Sprague 

1600m Relay 

Sevyn Watson – South Salem Sophia Miller – South Salem Lucy Becker – South Salem Mya Fry – South Salem 

Emorie Loewen – West Salem Madison Forest – West Salem Sophia Johnson – West Salem Lola O’Brien – West Salem 

Shot Put 

Emma Dalke – West Salem 

Phoebe Beckett – West Salem

 Discus 

Phoebe Beckett – West Salem 

Ellie Jo Hoffman – Mountain View 

Javelin 

Katelyn Mawdsley – Mountain View 

Morgan Dorsey-DuQuesne – West Salem 

High Jump 

Katelyn Mawdsley – Mountain View 
Aliyah Johnston – Mountain View

 Pole Vault 

Bryn Littlefield – Summit 

Sarah Nelson – Mountain View 

Long Jump 

Feile Brown – Summit

 Ivy Phillips – Summit 

Triple Jump

 Feile Brown – Summit 

Hannah Ortiz – Mountain View  

Honorable Mention 

  100 Meters 

Sophia Johnson – West Salem 

Sevyn Watson – South Salem 

200 Meters

 Ramsey Starr – South Salem 

Ella Jenning – Caldera 

400 Meters 

Abigail Fagan – Summit 

Ella Jenning – Caldera 

800 Meters

 Kaydence Nguyen – Sprague 

Ellie Colquhoun – Caldera 

1500 Meters 

Gitte Lonigan – West Salem 

Sara Abbott – Sprague 

3000 Meters

 Sara Abbott – Sprague 

Sydney Haines – McKay

 100m Hurdle

 Madison Forest – West Salem 

Rose Langen-Swartzendruber – South Salem 

300m Hurdle 

Alexandra Carranza – Sprague 

Te’a Dabb – Sprague 

400m Relay Aliyah Johnston – Mountain View Emma Ross – Mountain View Emmersyn Urbach – Mountain View Kelsea Bomke – Mountain View 

Sage Cramp – Caldera Jaymi Dickinson – Caldera Vivien Boone – Caldera Ella Jenning – Caldera 

1600m Relay Sara Rivas – Bend Olive Nye – Bend Jordan Welsh – Bend Alyssa Hicks – Bend 

Sarah Nelson – Mountain View Caitlyn Altman – Mountain View Kelsea Bomke – Mountain View Hannah Tranby – Mountain View 

Shot Put 

Hayden Strickland – Mountain View 

Marley Lewis – Summit 

Discus 

Maile Salang – McNary 

Lyla Gilchrist – Summit 

Javelin

 Jocelyn Neufer – Sprague 

Adrienne Dimmitt – Mountain View 

High Jump 

Jaida Carodine – Sprague 

Nina Fleck – Summit 

Pole Vault 

Kiera White – Sprague 

Isabel Zamora – McKay 

Sage Cramp – Caldera 

Long Jump

 Alison Calvin-Stupfel – West Salem 

Olivia Jolivette – West Salem 

Triple Jump 

Magali Ramos Arellano – McKay 

Abigail Fagan – Summit  

McNary’s Tyler Copleland competing in Long Jump at the John Oliver Invitational this past season. Copeland was first-team Long Jump and was Honorable Mention member of the Celts 4×400-meter relay and Javelin (Picture By Jeremy McDonald)

Boys

  100 Meters \

Mihaly Akpamgbo – West Salem 

Buba Jallow – McKay

 200 Meters

 Buba Jallow – McKay 

Treyden Lucas – Bend 

400 Meters 

Tyce Chaney – West Salem 

Treyden Lucas – Bend 

800 Meters 

Brady Bliven – West Salem 

Kyle Swenson – Mountain View 

1500 Meters

 Mason Kissell – Summit 

Brady Bliven – West Salem 

3000 Meter 

Mason Kissell – Summit 

Jackson Keefer – Summit 

110m Hurdle 

Caden Gorbett – Bend 

Jenson Molebash – Bend 

300m Hurdle 

Fisher Fraley – Summit 

Shawn Parker– Sprague 

400m Relay Blake Groshong – Bend Sean Craven – Bend Jack Sorenson – Bend Treyden Lucas – Bend 

Kaden Alayan – Mountain View Samuel Creech – Mountain View Sebastian Ortega – Mountain View Callahan Corwin – Mountain View 

1600m Relay 

Jake Bernardi – Summit Luca Vuletic – Summit Fisher Fraley – Summit Max Anders – Summit 

Milano Cedillo Rodriguez – Sprague Jonathan Allen – Sprague Tucker Piper – Sprague Toby Eckles – Sprague

 Shot Put 

Spencer Elliott – Summit

 Ian Clawson – South Salem 

Discus 

Ian Clawson – South Salem 

Samuel Larson – Mountain View 

Javelin 

Cole Elmore – Sprague 

Mylon Pofahl – Summit 

High Jump 

Derek Martin – Mountain View 

Isaac Knapp – Summit 

Pole Vault 

Gavin Fleck – Summit 

Calvin Lewis – Mountain View 

Long Jump 

Sebastian Ortega – Mountain View 

Tyler Copeland – McNary 

Triple Jump 

Evens Peters – Summit 

Sebastian Ortega – Mountain View  

Second Team

 100 Meters

 Tadhg Brown – Summit 

Jack Sorenson – Bend 

200 Meters 

Mihaly Akpamgbo – West Salem 

Jack Sorenson – Bend 

400 Meters 

Max Anders – Summit 

Jake Bernardi – Summit 

800 Meters 

Logan Schwartz – West Salem 

Luca Vuletic – Summit 

1500 Meters 

Jackson Keefer – Summit 

Chase Schermer – Mountain View 

3000 Meter 

Jack Meier – West Salem 

Logan Schwartz – West Salem 

110m Hurdle 

Fisher Fraley – Summit 

Benjamin Strang – Summit 

300m Hurdle

 Caden Gorbett – Bend 

Benjamin Strang – Summit 

400m Relay Miciah O’Connor – West Salem Jordan Senados – West Salem Carson Evenson – West Salem Mihaly Akpamgbo – West Salem 

Kimon Oum – Sprague Xavier Nolasco – Sprague Dalton Holley – Sprague Colton Herring – Sprague 

1600m Relay 

Caeleb Hensley – West Salem Logan Schwartz – West Salem Carson Evenson – West Salem Brady Bliven – West Salem 

Caleb McCoy – McNary Pawat Potisuk – McNary Benjamin Sheets – McNary Benjamin Standley – McNary 

Shot Put 

Jesse Goodwin – West Salem

 Isaac Scroggins – McNary

 Discus 

Jesse Goodwin – West Salem 

Jack Buettner – Mountain View 

Javelin

 Makai DeBerry – West Salem 

Jimmy Lathan – West Salem

 High Jump 

Collin Moore – Summit

 Mobolaji Majekodunmi – West Salem 

Pole Vault 

Jenson Molebash – Bend 

Bryce White – Summit 

Long Jump 

Evens Peters – Summit 

Mobolaji Majekodunmi – West Salem 

Triple Jump

 Ugo Odoemelam – West Salem 

Grant Powell – West Salem  

Honorable Mention

  100 Meters 

Joel Sanchez – McKay 

Evens Peters – Summit 

200 Meters

 Ethan Denny – South Salem 

Max Anders – Summit 

400 Meters 

Caeleb Hensley – West Salem 

Pawat Potisuk – McNary 

800 Meters 

Chase Schermer – Mountain View 

Benjamin Standley – McNary 

1500 Meters 

Jack Meier – West Salem 

Isaac McDonald – West Salem 

3000 Meter

 Isaac McDonald – West Salem 

Kelvin Wilson – South Salem 

110m Hurdle 

Shawn Parker – Sprague 

Matthew Nivala – West Salem

 300m Hurdle

 Sean Craven – Bend 

Jibril Koulibali – Sprague 

400m Relay 

Abdoulie Jallow – McKay Jabes Landazuri – McKay Michael Keys – McKay Joel Sanchez – McKay 

Logan Flesch – McNary Pawat Potisuk – McNary Axel Zapien Sanchez – McNary Tyler Copeland – McNary 

1600m Relay 

Peter Mike – McKay Buba Jallow – McKay Jose Reyna – McKay Abdoulie Jallow – McKay 

Jaxon Watson – South Salem Kellen Hayase – South Salem Kelvin Wilson – South Salem DJ James – South Salem 

Shot Put 

Samuel Larson – Mountain View 

Aldo Villalvazo – McNary 

Discus

 Benjamin Hill – Summit

 Aidan Kelly – Summit 

Javelin

 Tyler Copeland – McNary 

Wil Charles – Sprague

 High Jump 

Jackson Carroll – Caldera 

Ivan Barrios – Caldera

 Pole Vault

 Ryan Wood – Summit 

Zane Viles – Bend 

Long Jump 

Tadhg Brown – Summit 

Brian Musack – Sprague 

Triple Jump 

Owen Kendall – Summit 

Cooper Seguin – Summit  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s